Zakładki:
1. STRONY MIEJSKIE:
2. Z OKOLICY:
3. BLOGI MIEJSKIE:
4. TUTAJ ZAGLĄDAM:
5. KONTAKT:

statystyka


Creative Commons License
Zdjęcia są dostępne
wg licencji Creative Commons
-Podanie autorstwa
("fotoprzemysl.blox.pl")
-Użycie niekomercyjne
-Bez utworów zależnych
2.5 Polska
.


Blogowisko.org
Najlepsze Blogi
niedziela, 17 maja 2009
Noc Muzeów

Jesteśmy już po imprezie. Wczorajsza Noc Muzeów organizowana była w Przemyślu poraz drugi. Odbyła się w trzech muzeach: w gmachu głównym Muzeum Narodowego Ziemii Przemyskiej przy Placu Berka Joselewicza, w Muzeum Historii Miasta Przemyśla w Rynku oraz w Muzeum Fajek i Dzwonów (wieża zegarowa przy Placu Niepodległości). Poniżej kalendarz imprez oraz kilka zdjęć.

środa, 13 maja 2009
La M-Ur. nocą

wtorek, 12 maja 2009
Król spogląda na miasto...

Kamienice, kamieniczki II

poniedziałek, 04 maja 2009
Rzymski legionista - patron strażaków

A dlaczego właśnie tak? Otóż idąc ulicą Mickiewicza z głową zadartą ku górze widzimy w pewnym momencie  całkiem sporą rzeźbę na jednej z elewacji kamienic. Dosyć nietypowa, przedstawiająca jakąś postać o naturalnych rozmiarach. Po lepszym przypatrzeniu okazuje się że stoi przed nami rzymski żołnierz...

... prawą rekę trzyma wzniesiojną do nieba ale czegoś w niej brak (zapewne broni), w lewej natomiast naczynie z wylewającą się wodą. Postanowiłam rozwikłać zagadkę tajemniczej postaci.

Jest to postać Świętego Floriana- patrona strażaków. Zacznijmy jednak od początku... Florian żył w III w. i był dowódcą armii cesarskiej, legionistą rzymskim, chrześcijaninem- za swoją wiarę umarł i poprzez to został świętym (to dosyć długa historia przedstawiona przeze mnie w dużym skrócie). Natomiast patronem strażaków został w XVI w. po pożarze, który strawił krakowski Kleparz gdzie ocalał z niego jedynie kościół Świętego Floriana. Od tamtego wydarzenia bardzo często umieszcza się jego wizerunek w wielu miejscach, żeby chronił przed zagrażającym ogniem. Stał się również obrońcą od wszelkich zagrożeń i niebezpieczeństw oraz patronem Krakowa i Ojczyzny.

Na zdjęciu powyzej fragment kamienicy z kadrem na balkon i dekoracyjne opaski okienne i drzwiowe. Poniżej detal dwóch herbów pomiedzy nimi: Przemyśla i Krakowa.

sobota, 02 maja 2009
Have a nice day :)

11:23, kankingla , RÓŻNE
Link Dodaj komentarz »
piątek, 01 maja 2009
Szachownica Kostkowata

Ta niezwykle rzadka , występująca w Polsce tylko w kilku miejscach roślina rośnie miedzy innymi pod Przemyślem. Rezerwat przyrody "Szachownica w Krównikach"  położony jest na południowy wschód od miasta we wsi Krówniki. Najprościej można dotrzeć do niego od strony ulicy Lwowskiej autobusem miejskim wysiadając na przystanku "Łapajówka" i kierując się od niego na około jeden kilometr w kierunku południowym (jest to droga prowadzaca między innymi do firmy "Inglot", przechodząca dalej w  droge gruntową).

Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris L.)- gatunek z rodziny liliowatych. Rośnie tylko na wilgotnych łąkach w specyficznych warunkach. W Polsce występuje jeszcze w Wielkopolsce i na Pomorzu. Jej kwitnący, dzwonkowaty kwiat posiada na płakach  dwukolorowe plamki ułożone tak, iż przypominają szachownicę - stąd wzieła się jej nazwa.

Szachownica kwitnie od kwietnia do maja, więc  teraz jest  najlepszy czas żeby ją zobaczyć w pełni okazałości. Niestety tegoroczna wiosna jest bardzo sucha, przez co wiele szachownic jest poprostu zeschniętych i rzadko można spotkać w pełni rozwinięte okazy. Roślinka ta może występować w dwóch kolorach: purpurowym i białym. Podczas mojej wizyty w rezerwacie udało mi się znaleźć tylko jeden okaz tego drugiego rodzaju - zdjęcie poniżej.

21:22, kankingla , OKOLICE
Link Dodaj komentarz »