Zakładki:
1. STRONY MIEJSKIE:
2. Z OKOLICY:
3. BLOGI MIEJSKIE:
4. TUTAJ ZAGLĄDAM:
5. KONTAKT:

statystyka


Creative Commons License
Zdjęcia są dostępne
wg licencji Creative Commons
-Podanie autorstwa
("fotoprzemysl.blox.pl")
-Użycie niekomercyjne
-Bez utworów zależnych
2.5 Polska
.


Blogowisko.org
Najlepsze Blogi
poniedziałek, 30 czerwca 2008
MIejsca urokliwe, miejsca magiczne...

(fot.:Dachy i wieże Kościoła Franciszkanów)

(fot.:w tle Klasztor i Kościół Karmelitów Bosych)

Przemyski Rynek II

   Bardzo charakterystyczny, bo pochyły w kierunku północ- południe (jeden z kilu w skali europejskiej). Posiada trzy pierzeje, przez zachodnią (nieistniejącą) łączy się z Placem Dominikańskim tworząc całkiem duża przestrzeń. Nie istnieje także Ratusz, który usytuowany był mniejwięcej na środku płyty rynkowej. Dziś jego obrys oznaczony jest kamiennymi kręgami w posadzce.

   Z narożnika północno- wschodniego wchodzi się na Kościół i Klasztor Ojców Franciszkanów (fot. powyżej), a zaraz za nim trochę wyżej stoi dawny Koścół Jezuicki- obecnie Katedra Greko-Katolicka (fot. poniżej).

   Poniżej Kamienica Hildów (jedna z najstarszych w Rynku), prezentuje się okazale w południowej pierzei, zwracając na siebie uwagę nietypowym wyglądem i proporcjami. Niegdyś bogato zdobiona polichromiami, obecnie pomalowana jednolitymi kolorami i niestety bardzo zaniedbana.

Synagoga

Jedna z dwóch, które przetrwały do teraz. Obecnie mieści sie w niej Biblioteka Publiczna. Widoczna tutaj to tzw. "Nowa Synagoga" mieszcząca się przy ulicy Słowackiego, zbudowana w latach 1910-1918 według projektu Majerskiego.

(fot.: widok od strony podwórka)

czwartek, 26 czerwca 2008
Miasto położone na wzgórzach...

...podobnie jak Rzym, na siedmiu. Nie brakuje tu krętych i wąskich uliczek, pełno jest willi, kamieniczek i zieleni. Poniżej ulica Matejki na Podzamczu, prowadząca dalej do Miejskiego Parku.

Okno I

19:29, kankingla , DETALE
Link Dodaj komentarz »
środa, 25 czerwca 2008
Przemyski Rynek

Tak było przedostatniej zimy. Grudzień, prawie Święta Bożego Narodzenia ( w tle ustawiają właśnie choinkę) i nietypowa zimowa aura- przepiękne słońce dosyć ciepło i zapach późnej jesieni.

fot.: widok na Rynek (pierzeja południowa i wschodnia) od Placu Dominikańskiego

Miasto Kościołów I

Katedra Rzymsko-Katolicka

Wieża zegarowa

Stoi przy Placu Niepodległości, między Franciszkańską a Placem na Bramie. Mieści się w niej Muzeum Fajek i Dzwonów, ale najwazniejsze jest chyba to, że jak już się na nią ktoś wdrapie to ma przed sobą jeden z piękniejszych widoków na panoramę Przemyśla.

zdjęcie powyżej: widok na Wieżę Zegarową od strony ulicy Franciszkańskiej.

wtorek, 24 czerwca 2008
...a w podziemiu...

...bardzo interesujące piwnice i korytarze. Niestety na razie nie są one dostępne dla wszystkich, którzy chcieliby je zwiedzić. "Podziemna Trasa Turystyczna Przemyśla" od kilku lat przygotowywana jest jako kolejna atrakcja naszego miasta. Poniżej plansza ilustrująca zamierzony projekt:

sobota, 21 czerwca 2008
Na początek...

...witam wszystkich czytelników na moim nowym blogu o Przemyślu. Mam nadzieję, że z czasem wszystko się jakoś rozkręci, a tymczasem będę sukcesywnie wkładała informacje z opuszczonego "Przemyskiego" bloxa.Wszystkich pozdrawiam, proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.

                                                                                           KANKINGLA

20:30, kankingla
Link Komentarze (3) »