Zakładki:
1. STRONY MIEJSKIE:
2. Z OKOLICY:
3. BLOGI MIEJSKIE:
4. TUTAJ ZAGLĄDAM:
5. KONTAKT:

statystyka


Creative Commons License
Zdjęcia są dostępne
wg licencji Creative Commons
-Podanie autorstwa
("fotoprzemysl.blox.pl")
-Użycie niekomercyjne
-Bez utworów zależnych
2.5 Polska
.


Blogowisko.org
Najlepsze Blogi
poniedziałek, 26 października 2009
Okno XI

W tym wypadku detal z ulicy Mickiewicza.

przemyśl

21:18, kankingla , DETALE
Link Komentarze (1) »
Najpiękniejsza na Smolki

Kamienica nr 22. W latach 1914-1915 znajdowała się pod opieką Heleny Jabłońskiej, która w Przemyślu pozostała żeby zająć się rodzinnym majątkiem. Sama zamieszkała w domu z ogrodem nr20, cofniętym wgłąb ulicy Smolki (za kamienicą na zdjęciu). Podczas oblężenia Twierdzy Przemyśl prowadziła dziennik, dzięki któremu dziś możemy stać się świadkami tamtych wydarzeń.

Przemyśl Smolki

13.X.1914r.- Jaki bo też to dzień. Wszystkie wojska ściągają do Przemyśla. Od rana snuje się wąż piechoty, ciągną kuchnie, konie artyleryjskie z uprzęża bez armat. Armat trochę wieczorem widziałam, cały dzień szukając za Mikiem byłam na ulicach, a ciągle, ciągle i wszędzie ciągnące wojsko widzę. Najwięcej Węgrów i Rumunów, a z temi rozmówić się tudno. Za pomieszkaniem trudność wielka, na Zasaniu ma stać tyle mieszka wolnych, ale ulica Słowackiego i Smolki są uprzywilejowane. Przyszła komisja kwaterunkowa ze ślusarzem i otwierają pomieszczenia prywatne bez pardonu, zabierają pościel, łóżka i potrzebną na łóżka bieliznę. Nie można stawiać oporu i weta zakładać. [...]*

*"Dziennik z oblężonego Przemyśla 1914-1915" Helena z Sejfertów Jabłońska, Południowo- Wschodni Instytut Naukowy w Przemyślu, Przemyśl 1994.

niedziela, 25 października 2009
Stacja "Dworzec Główny"

Przemyśl Dworzec Główny

czwartek, 22 października 2009
Jesiennie

Dzisiaj w końcu, po kilku dniach nieobecności zaświeciło słońce!

przemyśl, jesiennie

19:56, kankingla
Link Komentarze (2) »
środa, 21 października 2009
Balkon II

Pozostałości po balkonie, c.d. Grottgera. Jeszcze jedna odrapana obrzydliwość ;)

Przemyśl, grottgera

19:25, kankingla
Link Komentarze (2) »
wtorek, 20 października 2009
Grottgera

Tajemnicze miejsce z poprzedniego wpisu. Ślepa ulica, przy niej okazały budynek, niszczejący i różne wspomnienia z dzieciństwa :) Przychodnia lekarska, wysokie schody, ciężkie otwierane drzwi, ciemny korytarz i klatka schodowa, gabinet lekarski, specyficzny zapach, apteka i "Visolvit" w nagrodę za odwagę podczas badania.... eh, kiedy to było?

przemyśl, grottgera

Później- dawna Szkoła Podstawowa nr13. Pamiętam jaka była dla mnie kedyś ogromna ze swoimi korytarzami, ogromną ilością klas i zakamarków. Znów Grottgera, przejscie na skróty na Smolki, Słowackiego, a zdrugiej strony Dworskiego i Mickiewicza.

przemyśl, grottgera

Dla mnie dawna ulica ze wspomnień nie straciła swojego charakteru, wszytsko tylko jest starsze i bardziej zniszczone. Starsza pani zaczepiła mnie tam na chodniku pytając po co fotografuję taki brzydki, zruinowany budynek, mając krok dalej odnowione na kolorowo bloki (widoczne zresztą na zdjęciu w tle). Zaniemówiłam z wrażenia i uśmiechnęłam się tylko do siebie. Świat się przewartościował, ludzie mają potrzebę otaczania się "pięknymi" rzeczami. Pewnie muszę zacząć umieszczać na blogu bardziej intrygujące miejsca i widoki :) Ale póki co, to umieszczam jeszcze detal z ciekawie zaokrąglonymi narożami kamienicy.

przemyśl, grottgera

niedziela, 18 października 2009
Elewacje- ciekawe dekoracje II

przemyśl, elewacje ciekawe dekoracje II

piątek, 16 października 2009
Raz jeszcze Franciszkańska

Pogoda zmienna jest. Mam wrażenie, ze szczególnie w jesieni :) Wypijam litry  kawy dziennie i na okrągło ziewam. Jednak ta aura mi nie służy. Ciągle mam nadzieję, że w końcu będziemy mieli "Polską Złotą Jesień": słońce i fantastyczne kolory...  Poniżej barwna Franciszkańska na poprawę humoru w jesienną pluchę.

franciszkańska

22:03, kankingla , RÓŻNE
Link Komentarze (4) »
czwartek, 15 października 2009
Poprószyło śniegiem

zasanie

Na zdjęciu zimowa część Zasania.

09:11, kankingla , RÓŻNE
Link Komentarze (2) »
wtorek, 13 października 2009
Ostatnie promienie...

...czyli zachód słońca po przemysku :)

Przemyśl, ostatnie promienie

 
1 , 2